Puzzle dla dieci to świetna zabawa

Puzzle to rodzaj układanki wymyślony w XVIII wieku, jednak ich popularność w Polsce zaczęła się dopiero w latach 80-tych XX wieku. Od tej pory stały się jedną z ulubionych rozrywek i dzieci, i dorosłych.

Puzzle dla dzieci

Obecnie na rynku jest ogromna ilość rodzajów puzzli: tekturowe, drewniane, a nawet przestrzenne. Mają zróżnicowaną ilość elementów i dzięki temu rodzaj układanki można doskonale dopasować do wieku dziecka.

Puzzle dla najmłodszych

Dla maluchów doskonałym pomysłem są puzzle drewniane – bezpieczne, trudno je uszkodzić czy zniszczyć. Wybierając pierwsze puzzle dla dziecka, warto sięgnąć po układanki kilkuelementowe, z których ułożyć można np. pojazd, zwierzątko, domek itd. Interesującą odmianą puzzli są drewniane układanki sensoryczne, w których trzeba dopasować kształt i wielkość puzzli do odpowiednich otworów.

Puzzle dla przedszkolaka

Dzieci w wieku 3-5 lat potrafią już skupić uwagę na wykonywanym zadaniu przez dość długi czas, można więc śmiało zaryzykować zakup puzzli składających się z 30-60 elementów. Dość tanie i bardzo popularne są tekturowe puzzle z obrazkami z ulubionych przez dzieci bajek: Psiego patrolu, Świnki Pepy, Toma i Jerrego itd. Można znaleźć ciekawe układanki z wizerunkami zwierząt, pojazdów, jednorożców czy lalek Barbie. Niektóre puzzle świecą w ciemności, co sprawia dzieciom dodatkową radość.

Puzzle przestrzenne

Idealna zabawka dla dzieci w wieku 6-10 lat. Można z pomocą ponumerowanych fragmentów układanki i specjalnego, nietoksycznego kleju złożyć figurki ulubionych zwierząt, a nawet całą farmę.

Zamek księżniczki – przestrzenne puzzle dla dzieci

To tylko jedna z propozycji. Makieta pałacu marki Djeco składa się z 20 elementów i wykonana jest z tektury. Zadanie nie jest trudne do wykonania nawet dla przedszkolaka, a po złożeniu pałac można wykorzystać do kreatywnej zabawy, rozwijającej wyobraźnię dziecka.

Jakie korzyści wynikają z układania puzzli?

To zabawa i nauka jednocześnie. Ćwiczymy cierpliwość i spostrzegawczość dziecka, jego umiejętność skupienia uwagi i wytrwałość. Rozwijamy jego pamięć wzrokową oraz logiczne myślenie. Samodzielne ułożenie obrazka daje dziecku mnóstwo satysfakcji.