Estimated closure: 1 week, 5 days from now
200
26

Turcja przeprowadzi przedterminowe wybory prezydenckie i wybory parlamentarne 24 czerwca 2018 roku - półtora roku wcześniej niż przewiduje ordynacja. Za przyspieszonymi wyborami zagłosowało 386 spośród 537 deputowanych. Konieczność przedterminowych wyborów prezydent Turcji uzasadnia wdrożeniem wyników ubiegłorocznego referendum konstytucyjnego. Przewidują one skupienie w jego rękach pełni władzy wykonawczej - w tym funkcji premiera i prezydenta.
Erdogan podkreślił, że operacja wojskowa w Syrii i historycznie ważne wydarzenia w regionie, głównie w Syrii i Iraku, stawiają Turcję przed koniecznością podjęcia działań w celu usunięcia niepewności politycznej.
Sondaże wskazują, że Erdogan ma duże szanse wywalczyć kolejną kadencję na stanowisku prezydenta - obecny prezydent rządzi krajem już od 15 lat, najpierw jako premier, potem jako głowa państwa. 
Wielu uważa również , że ogłoszenie wcześniejszych wyborów Erdogana może być próbą pominięcia wyścigu prezydenckiego jego głównego przeciwnika - byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i obecnego lidera w związku z niedawno utworzoną "Dobrą Partią", Meral Akşener.
Zakład zostanie rozstrzygnięty pozytywnie jeśli Recep Tayyip Erdogan pozostanie na stanowisku na kolejną - pięcioletnią - kadencję.

Estimated closure: 31 July 2018

Related events

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+